
Oral herpes simplex-infektion
- Definition:Recidiverande utbrott av små grupperade blåsor på rodnad botten orolabialtt, i vissa fall som primär gingivostomatit, förorsakat av Herpes simplex virus typ 1 (HSV-1) eller 2 (HSV-2).
- Förekomst:I den vuxna befolkningen i europa har cirka 60–90 % HSV 1-antikroppar och 5–40 % HSV 2-antikroppar. Livstidsprevalensen av orolabial herpes är 20–40 %.
- Symtom:Primärinfektionen är ofta asymtomatisk, men kan i vissa fall ge svåra symtom med gingivostomatit och feber.
- Kliniska fynd:Vid recidiverande herpes ses grupperade blåsor på rodnad botten orolabialt.
- Diagnostik:Diagnos kan oftast ställas på typisk klinisk bild.
- Behandling:Självläkande tillstånd. Barn med akut gingivostomatit kan behöva stöd för att få i sig vätska.
Basfakta
Definition
- Herpes simplex-virus av typ 1 (HSV-1) kan orsaka orala infektioner:
- Akut form vid primär infektion
- Recidiverande former
- Den primära infektionen är i de flesta fall subklinisk, men yttrar sig hos 10–15 % som akut herpetisk gingivostomatit.
Innehållet är enbart tillgängligt för inloggade användare.
Medibas är Sveriges mest omfattande kunskapsstöd för svensk hälso- och sjukvård. Medibas innehåller över 2000 tillståndstexter med tillhörande patientinformation samt över 200 symtomguider. Var 3:e läkare inom primärvården använder Medibas för tillgång till evidensbaserad och uppdaterad medicinsk information.
Diagnos
Behandling
Förlopp, komplikationer och prognos.
Patientinformation
Illustrationer
På grund av förändrade kunskaper, brist på konsensus bland auktoriteter inom området, speciella omständigheter i varje enskild konsultation och mänskligt felhandlande kan inte Medibas garantera att all information i Medibas är korrekt och fullständig i alla avseenden.